Dom

Samodzielna budowa domu czy kupno od dewelopera? Co się bardziej opłaca?

To, że cena jest jednym z głównych czynników, które decydują o tym czy zdecydujemy się na budowę domu czy też mieszkania wiadomo już od dawna. Jeżeli nasze możliwości finansowe są niewystarczające, to zakup mieszkania będzie o wiele tańszym wyjściem niż budowa domu.

Jeżeli jednak finanse nam na to pozwalają i zdecydujemy się na budowę domu, to tutaj też pojawia się wybór – czy budujemy go samodzielnie, czy też kupujemy od dewelopera.

Dom od dewelopera

Kupno domu od dewelopera może czasami okazać się tańsze od samodzielnej budowy. Ogólne koszty budowy domu przez dewelopera mogą okazać się z tego względu niższe, że kupuje on zazwyczaj większe ilości materiałów budowlanych i może bardziej negocjować ich cenę. Co więcej ma sprawdzone i wypracowane metody i procedury, które w znacznym stopniu usprawniają pracę.

Jednak na dom od dewelopera nie możemy liczyć w każdym miejscu. Mając swoją działkę, musimy raczej nastawić się na samodzielną budowę. Co więcej, domy od dewelopera są najczęściej budowane w formie osiedli domów jednorodzinnych, więc jeżeli liczymy na dużą działkę i dom poza miastem, to możemy mieć problem z jego znalezieniem.

Samodzielna budowa domu

W przypadku samodzielnej budowy domu należy liczyć się z problemami i wpadkami, które wynikać mogą z braku wiedzy i doświadczenia budowlanego. Jeżeli będziemy budować dom samodzielnie to będziemy w stanie zaoszczędzić cześć pieniędzy, którą musielibyśmy wydać na robociznę.

Budując samodzielnie dom musimy również liczyć się z koniecznością odwiedzenia odpowiednich urzędów i załatwieniem wszystkich formalności, wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Na jej wydanie można czekać bardzo długo i często jest to czynnik, który najbardziej opóźnia powstanie naszego nowego domu. Należy również pamiętać, że musimy zadbać o uzbrojenie działki budowlanej i doprowadzenie do niej wszystkich niezbędnych mediów. W przypadku kupna domu od dewelopera, większość tych problemów automatycznie nam odpadnie.

To na co się zdecydujemy zależy w dużej mierze od tego jak atrakcyjna oferta na rynku będzie dostępna w naszej okolicy. Jeżeli uda nam się kupić atrakcyjną działkę, doskonale zlokalizowaną, to z pewnością budowa domu na własną rękę, zgodnie z wymarzonym projektem będzie lepszym wyjściem.