Dom

Kupno mieszkania pod wynajem od dewelopera

Od zawsze inwestycje w nieruchomości kojarzyły się z pewnym zyskiem, związanym ze stałym wzrostem cen nieruchomości. Dzisiaj do tego wyobrażenia dolicza się jeszcze zysk płynący z wynajmowania lokalu. Jednak czy jest to nadal sposób na dobry zarobek? Czy warto decydować się na zakup mieszkania od dewelopera i inwestować w mieszkanie pod wynajem, czy lepiej skierować swoje oczy w stronę innych potencjalnych inwestycji? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania i gdzie można zarobić na tym najwięcej? Na tego typu pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Koszt mieszkań deweloperskich

Koszt zakupu mieszkania deweloperskiego różni się w zależności od tego, w której części Polski przyjdzie nam je kupić. Do wyliczeń najczęściej podaje się koszty lokali w miastach wojewódzkich. Okazuje się bowiem, że jedne z najtańszych mieszkań w Polsce ma Rzeszów – stolica Podkarpacia. Ceny mieszkań nowych zaczynają się tu od nawet 3500 do 4500 zł za jeden metr kwadratowy (choć znajdzie się tu i takie za 6 tys. zł za metr). Najdroższe lokale dostępne są – co chyba nikogo nie dziwi – w Warszawie. W stolicy za jeden metr kwadratowy zapłacimy średnio 8 tys. zł za nowe mieszkanie. Co ciekawe, w stolicy obecnej i dawnej – a mowa tu o Krakowie – mieszkania z rynku wtórnego będą droższe o około 1 tys. zł niż mieszkania na rynku pierwotnym. I tak w Krakowie za mieszkanie od dewelopera zapłacimy średnio 7 tys. zł, w Katowicach 5,4 tys. złotych, we Wrocławiu i Poznaniu ok. 6,2 tys. zł, w Gdańsku ok 6 tys. zł, a w Szczecinie zaledwie 4,9 tys. zł. Dla lepszego zobrazowania – w Warszawie za 50 metrowe mieszkanie trzeba zapłacić średnio 400 tys. zł., co w porównaniu z rzeszowskim rynkiem może być wartością nawet dwukrotnie większą.

Wybór mieszkania pod wynajem

Pierwszym czynnikiem wpływającym na to, czy szybko znajdziemy najemców, jest lokalizacja. Nie trudno domyślić się, że jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, dobrze jest mieć lokal w pobliżu uczelni. Jeżeli zaś chcemy wynajmować mieszkanie rodzinom, dobrze jest postawić na miejsce oddalone od ruchliwych ulic, z bliskością szkół, przedszkoli oraz sklepów. Atutem dla każdego najemcy będzie odległość do przystanków komunikacji miejskiej i jej węzłów komunikacyjnych oraz ilość miejsc parkingowych wokół bloku.

Cena jaką sobie zażyczymy za wynajem mieszkania to nie jedyny czynnik decydujący o popycie na nasz lokal. Okazuje się bowiem, że duże znaczenie ma standard jaki zaoferujemy potencjalnym klientom. Coraz częściej bowiem ludzie szukają mieszkań o wyższym standardzie, a mieszkania pamiętające PRL-owskie standardy nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Niestety pociąga to też ze sobą spore koszty, jakie musimy ponieść przy urządzaniu mieszkania pod wynajem. Plusem zakupu mieszkania deweloperskiego jest to, że będziemy mogli swobodnie je urządzić pod konkretny rodzaj wynajmu.

Okazuje się też, że opłaca się bardziej kupić mniejsze mieszkanie, jeśli jest to lokal wyłącznie pod wynajem. Największą popularnością cieszą się te dwupokojowe, a dopiero potem jednopokojowe kawalerki. Na szarym końcu listy są mieszkania 4-pokojowe, tak więc jeśli kogoś stać na zakup dużego mieszkania, powinien pomyśleć raczej o dwóch mniejszych, ponieważ właśnie na nie znajdzie chętnych najszybciej. Jest to bardzo istotne, gdyż mieszkanie, które stoi puste jest nierentowne!

Wymagania najemców mogą być dość zaskakujące, bowiem jak pokazują statystyki większą popularnością cieszą się lokale z np. oddzielonym WC od łazienki. Z kolei oczywistym jest, że np. pokój połączony z kuchnią lub pokój przechodni będzie mniej atrakcyjny dla studentów, którzy często takie mieszkanie traktują jak akademik.

Jak zarządzać takim mieszkaniem?

Okazuje się, że to wcale nie takie trudne. Są tu bowiem dwie podstawowe opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest to samodzielna kontrola wszystkiego. Musimy jednak mieszkać w tym samym mieście, by móc od czasu do czasu do mieszkania zaglądać. Jeśli zaś kupimy lokal od nas znacznie oddalony, czekają nas uciążliwe i kosztowne podróże. Drugim rozwiązaniem jest powierzenie opieki nad mieszkaniem wyspecjalizowanej firmie. W większych miastach jak Wrocław, Kraków, czy Warszawa działają przedsiębiorstwa, które nie tylko pomagają znaleźć nam klientów, ale też przygotować mieszkanie pod najem i zająć się wszelkimi formalnościami.