Ocieplenie domu styropianem
Ocieplanie czy docieplanie domu styropianem, zwraca się często już po 2 – 3 latach. Wszystko oczywiście zależy od wcześniejszej grubości ścian, od tego ilu centymetrowy styropian zakupimy oraz jaką powierzchnię mamy do ogrzania.
Ocieplanie zewnętrzne jest dużo bardziej korzystne niż ocieplanie wewnątrz budynku. Ocieplanie domu wewnątrz choć jest dużo tańsze, wiąże się ze zmniejszeniem przestrzeni w ocieplanych pomieszczeniach. Poza tym ściany ocieplone w ten sposób, nie oddychają – po zdjęciu płyt gipsowych na ścianach można zaobserwować rozrastające się grzyby oraz różnego rodzaju mikroorganizmy. Z wyżej wymienionych powodów ocieplanie zewnętrzne jest dużo lepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli w naszym domu przeważają małe pomieszczenia i nie chcemy tracić cennej powierzchni.
Grubość styropianu zależy również od tego, z jakich cegieł zbudowany jest nasz dom, oraz jakiej grubości są ściany. Wiadomo, że im grubszy styropian, tym lepszy efekt otrzymamy. Ale nie do końca, ponieważ zbyt gruba warstwa styropianu, może sprawić, że w domu będzie zbyt parno i ściany nie będą oddychać. Na skutek tego wewnątrz budynku na sufitach i ścianach zacznie pojawiać się grzyb. Budowlańcy radzą aby ocieplając dom jednorodzinny, jedną stronę domu zostawić nieocieploną, tą od strony południowej aby usprawnić cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. W większości przypadków styropian 10, 12 bądź 15 wystarcza. Choć zdania na ten temat są podzielone, zdarza się słyszeć osoby, które twierdzą, że styropian 10 to żadna izolacja.
Co jeśli ze względów technicznych nie możemy pozwolić sobie na ocieplanie domu styropianem 10 czy 15? Istnieją również inne sposoby na ocieplanie domu, jak na przykład zastosowanie XPS, który ma znacznie lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Jednak koszt zakupu XPS jest dużo droższy niż ocieplanie domu styropianem. Jeśli do uzyskania optymalnego ocieplenia styropianem potrzebujemy szesnaście centymetrów, a warunki techniczne nam na to nie pozwalają, możemy zastosować pianę felonową. Piana felonowa – lambda 0021, jest w tym wypadku dobry rozwiązaniem, wystarczy nam jej 8 cm, czyli połowę tego.
Oszczędności
Po ociepleniu domu w odpowiedni sposób, zużywa się dużo mniej paliwa opałowego do ogrzania budynku, statystycznie o 1/3 mniej. Właśnie ze względu na oszczędność, decydujemy się na ocieplanie domu styropianem, to inwestycja, która naprawdę szybko się zwraca. Ocieplając należy pamiętać, aby nie zostawiać żadnych wolnych przestrzeni pomiędzy kolejnymi płatami styropianu. Po ociepleniu domu, warto również sprawdzić właściwe uszczelnienie okien, bowiem nimi wówczas ucieka najwięcej energii.