Jaki styl karate wybrać?

Karate to powszechnie znana sztuka walki, lecz przeciętny człowiek zna ją tylko z popularnych w latach 70. filmów kung-fu. Mało kto wie o mnogości stylów i szkół, jakie wyewoluowały na przestrzeni wieków. Kiedy osoba zainteresowana ćwiczeniem karate chce się zapisać na treningi, bardzo często stoi przed ciężkim wyborem – jaki styl wybrać?

Selekcję warto zacząć od naszych ogólnych zainteresowań i celów, jakie chcemy osiągnąć w związku z trenowaniem. Jeśli interesuje nas rekreacyjne trenowanie ciała i umysłu – style niekontaktowe, lub semi-contact są dobrym wyborem. Mowa tu o chociażby bardzo znanym Shotokanie, w którym obecnie walki mają charakter sportowy, a zawodnicy nie są narażeni na większe kontuzje. Z kolei jeśli chcemy naprawdę dostać w kość na treningach, nauczyć się walczyć i bez strachu chodzić ciemnymi uliczkami – full contact to jest to! Czyli karate Goju-ryu, Kyokushin, Oyama i wiele innych.

Wszyscy trenujący posługują się pojęciem karate-do, co po polsku znaczy „droga karate”. Jest to ważne, kiedy interesują nas szczegóły poszczególnych szkół i stylów. Droga do mistrzostwa niesie ze sobą lata ciężkich treningów, wylany pot, czasami przelaną krew, dlatego ważne jest aby nasz wybór był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli kogoś interesuje po prostu walka i siła, powinien wybrać Kyokushin, lub Oyama karate. Jeśli ktoś jest zwolennikiem tradycji i szuka swojej drogi poprzez bardziej wyrafinowane techniki, powinien zainteresować się szkołami Goju-ryu, Shorin-ryu, lub Uechi-ryu.

Najważniejszy jest jednak nie styl, ale ludzie z którymi będziemy ćwiczyć, nauczyciel i cała atmosfera wokół, która będzie nas motywować. Bez tego, nawet najbardziej skuteczny styl staje się mierny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *