Styl życia

Jaki styl karate wybrać?

Karate to powszechnie znana sztuka walki, lecz przeciętny człowiek zna ją tylko z popularnych w latach 70. filmów kung-fu. Mało kto wie o mnogości stylów i szkół, jakie wyewoluowały na przestrzeni wieków. Kiedy osoba zainteresowana ćwiczeniem karate chce się zapisać na treningi, bardzo często stoi przed ciężkim wyborem – jaki styl wybrać?

Selekcję warto zacząć od naszych ogólnych zainteresowań i celów, jakie chcemy osiągnąć w związku z trenowaniem. Jeśli interesuje nas rekreacyjne trenowanie ciała i umysłu – style niekontaktowe, lub semi-contact są dobrym wyborem. Mowa tu o chociażby bardzo znanym Shotokanie, w którym obecnie walki mają charakter sportowy, a zawodnicy nie są narażeni na większe kontuzje. Z kolei jeśli chcemy naprawdę dostać w kość na treningach, nauczyć się walczyć i bez strachu chodzić ciemnymi uliczkami – full contact to jest to! Czyli karate Goju-ryu, Kyokushin, Oyama i wiele innych.

Wszyscy trenujący posługują się pojęciem karate-do, co po polsku znaczy „droga karate”. Jest to ważne, kiedy interesują nas szczegóły poszczególnych szkół i stylów. Droga do mistrzostwa niesie ze sobą lata ciężkich treningów, wylany pot, czasami przelaną krew, dlatego ważne jest aby nasz wybór był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli kogoś interesuje po prostu walka i siła, powinien wybrać Kyokushin, lub Oyama karate. Jeśli ktoś jest zwolennikiem tradycji i szuka swojej drogi poprzez bardziej wyrafinowane techniki, powinien zainteresować się szkołami Goju-ryu, Shorin-ryu, lub Uechi-ryu.

Najważniejszy jest jednak nie styl, ale ludzie z którymi będziemy ćwiczyć, nauczyciel i cała atmosfera wokół, która będzie nas motywować. Bez tego, nawet najbardziej skuteczny styl staje się mierny.