Jak zwalczać rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe znane również jako srebrzyki, to niewielkie bezskrzydłe owady osiągające długość około 8-20 mm. Są bardzo zwinne i ruchliwe, potrafią bardzo szybko się poruszać. Do Europy przybyły najprawdopodobniej z obszarów tropikalnych, przez co lubią przebywać w miejscach ciepłych i o dużej wilgotności. Jest częstym gościem domów, w których często żyje w kuchniach i łazienkach.
Rybiki cukrowe są owadem prowadzącym nocny tryb życia i bardzo nie lubią obecności światła. Żywią się w głównej mierze skrobią i innymi cukrami prostymi, w związku z tym ich pokarm stanowi często klej organiczny, papier, resztki ze stołu oraz martwe owady. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jego naturalnym wrogiem jest skorek pospolity (zwany szczypawką lub szczypawicą).
Rybiki w domu
Rybiki są jednym z częściej spotykanych nieproszonych gości w domu i mieszkaniu. Z łatwością przemieszczają się wzdłuż instalacji wodociągowych i otworami wentylacyjnymi. Jedna samica jest w stanie złożyć od 2 do 20 jajeczek, więc gdy tylko znajdą sobie dobre miejsce do rozwoju, możemy być pewni że będą częstym widokiem w nocy. Aby zmniejszyć szansę zadomowienia się rybików w naszym mieszkaniu warto przedsięwziąć pewne środki prewencyjne.
Powinniśmy zalepić i uszczelnić wszystkie szczeliny, którymi mogą się przemieszczać w mieszkaniu i między mieszkaniami – zwłaszcza okolice instalacji wodnej i wentylacji. Warto również zadbać o to, aby w łazience nie panowała zbyt duża wilgoć – po kąpieli starajmy się wietrzyć łazienkę i zadbajmy o sprawnie działającą wentylację. Możemy również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, jeśli nie będzie to dla nas uciążliwe – rybiki uwielbiają ciepło, wilgoć oraz ciemność.
Zwalczanie rybików cukrowych
Jeżeli jednak padliśmy ofiarą rybików i zadomowiły się w naszej łazience – nie jesteśmy bezbronni. Najskuteczniejszym środkiem przeciwko rybikom cukrowym są chemiczne środki owadobójcze. Dostępne w sklepach płytki, aerozole w skuteczny sposób poradzą sobie z plagą rybików grasujących w mieszkaniu.
Istnieją również domowe sposoby zwalczania rybików cukrowych. Jedna z metod to posmarowanie kawałka tektury sztucznym miodem i zostawienie na noc. Następnego ranka tektura powinna być oblepiona rybikami – należy ją spalić lub zalać wrzątkiem. Jeszcze skuteczniejszą metodą jest zrobienie mieszaniny złożonej z cukru pudru oraz boraksu (dostępny w aptekach pod nazwą borasol, borax). Owady będą zabierać ją do gniazda i po pewnym czasie problem z rybikami zostanie całkowicie rozwiązany – zarówno młode jak i stare osobniki zostaną wytępione.
Rybiki cukrowe nie stanowią zagrożenia dla naszego życia i zdrowia, więc jeśli nie mamy strachu przed owadami, to ich obecność w domu nam nie zaszkodzi.