Styl życia

Jak zacząć wcześnie wstawać?

Wczesne wstawanie przynosi bez wątpienia wiele korzyści. Wstając wcześnie będziemy mieli o wiele dłuższy dzień, niż miałoby to miejsce w przypadku spania do południa. Niestety zmiana nawyków i przyzwyczajeń jest często niezwykle trudna. Od czego zatem mielibyśmy zacząć powolny proces przyzwyczajania organizmu do wczesnego wstawania?

Nasz organizm potrzebuje przeciętnie 8 godzin snu. Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić mu takiej ilości, odbije się to na naszym zdrowiu, zapale do pracy, produktywności i samopoczuciu. W związku z tym, proces wczesnego wstawania wymaga od nas, abyśmy równocześnie rozpoczęli wcześniejsze chodzenie spać.

Koniec z siedzeniem do późna i traceniem czasu na niepotrzebne zajęcia. Ktoś może powiedzieć, że idąc wcześnie do łóżka i tak nie będzie mógł zasnąć i straci w ten sposób czas. Jednak jak zostało już wcześniej wspominane, nasz organizm musi nauczyć się nowego nawyku. Przestawić nasz zegar biologiczny na inny tryb działania. Wielce pomocne może tutaj okazać się włączenie do naszego codziennego trybu życia ćwiczeń fizycznych. Joga, bieganie, siłownia czy jazda na rowerze w ciągu dnia w znacznym stopniu poprawią nie tylko naszą kondycję, ale również funkcjonowanie zegara biologicznego.

Sposób na wczesne wstawanie

Oprócz wczesnego chodzenia spać musimy pokonać jeszcze jedną przeszkodę na naszej drodze do porannej energii i zapału do pracy, a mianowicie sam proces porannego budzenia się. Jeżeli zastosujemy terapię szokową i od razu nastawimy budzik na godzinę 5 lub 6 rano, to po kilku takich dniach nasz organizm się zbuntuje i nie będzie siły, która zwlokłaby nas wcześnie z łóżka.

Znaczenie skuteczniejsze okaże się powolne przestawianie budzika na coraz to wcześniejsze godziny. Możemy zacząć np. zacząć codziennie budzić się o 5 lub 10 minut wcześniej. Dzięki temu będzie powoli przestawiać nasz zegar biologiczny aż osiągniemy upragnioną godzinę pobudki.

Wstając wcześnie będziemy pełni sił, energii i przede wszystkim, będziemy mieli dłuższy dzień, który będziemy mogli wydajnie spożytkować.