Technologia

Bezpieczne korzystanie z publicznych WiFi – o czym warto pamiętać?

Internet mobilny coraz bardziej się upowszechnił, jego cena spadła, a ilość dostępnego powszechnie transferu wzrosła. Jednak przebywając w hotelach, pensjonatach, restauracjach lub innych miejscach, wciąż z chęcią korzystamy z powszechnie dostępnych publicznych i darmowych sieci WiFi. Niesie to jednak z sobą niebezpieczeństwa związane z dostępem niepowołanych osób do przesyłanych przez nas danych.

Za każdym razem, gdy łączymy się z Internetem za pośrednictwem publicznej sieci WiFi, musimy liczyć się z tym, że wszystkie dane, które nie są przesyłane przez połączenie szyfrowane (SSL w przypadku stron internetowych, popularna „kłódka” wyświetlana przez przeglądarki) mogą zostać podejrzane oraz podsłuchane przez inne osoby, podłączone do tej sieci.

Jest wiele różnych sposobów, które pozwalają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych sieci WiFi, jednak w tym poradniku skupimy się na jednej z najskuteczniejszych metod, a mianowicie na zaszyfrowaniu całego swojego połączenia. Na szczęście konfiguracja tego nie jest trudna, a w sieci można znaleźć liczne poradniki.

Sposobem na zabezpieczenie połączenia podczas korzystania z sieci o którym tutaj mowa, jest użycie VPN, usługi która pozwala na zaszyfrowanie wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących z naszego komputera. Dzięki temu jakiekolwiek dane które przesyłamy, czy to przy pomocy protokołu http czy https w przypadku stron, lub korzystając z innych aplikacji, będą w pełni zaszyfrowane.

VPN tworzy szyfrowany tunel między naszym komputerem, a specjalnym serwerem z którym się łączymy i dopiero z tego serwera, nasze połączenie wychodzi na świat. Dzięki temu jakakolwiek osoba, która chciałaby podsłuchać i przechwycić nasze dane (hasła, dane firmowe, treści dokumentów, osobiste wiadomości) zobaczy jedynie szereg niezrozumiałych danych.

Oczywiście VPN nie zastąpi standardowych, dobrych praktyk zabezpieczających nasze dane, takich jak stosowanie bezpiecznych haseł, podwójnego uwierzytelniania czy korzystania z antywirusów i firewalli. Pozwoli jednak na znaczne podniesienie bezpieczeństwa naszego połączenia internetowego, zwłaszcza w sieciach, do których może dołączyć każdy bez większej weryfikacji.