Szkodniki

Jak zwalczać pchły w domu?

Pchły to nie tylko problem dla zwierząt. Gdy dostaną się do domu bardzo szybko potrafią się w nim zadomowić i uprzykrzyć życie jego mieszkańcom.
Ich ugryzienia powodują swędzenie i podrażnienie skóry, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Przenoszą bakterie i pasożyty. Uwielbiają ukrywać się we wszelkiego rodzaju szczelinach, szparach i otworach, które mogą znaleźć w naszych domach i mieszkaniach. Dywany, parkiet z klepek, szpary między meblami – każde miejsce będzie dla nich świetnym domostwem, gdzie będą mogły znosić jaja.

Zwalczanie pcheł

Jak pozbyć się pcheł z domu? Przede wszystkim musimy porządnie odkurzyć całe mieszkanie. Należy się do tego przyłożyć i zrobić to bardzo dokładnie, przykładając wyjątkową uwagę do wszystkich szczelin i zakamarków. Worek po odkurzaniu należy natychmiast wyjąć i wyrzucić, aby pchły nie mogły się z niego wydostać i rozejść ponownie po domu.

Podłogę można natrzeć lub posypać specjalnym środkiem na pchły. Pościel i koce warto przejrzeć i przetrzepać nad wanną, podobnie należy postąpić z ubraniem.
Jeżeli posiadamy zwierzęta domowe to kąpiemy je w specjalnym szamponie przeciwko pchłom. Warto również zadbać aby miały obroże odstraszające pchły lub były posmarowane specjalnym preparatem (wciera się go w okolice karku), który zabezpiecza przed pchłami i kleszczami na dłuższy czas.

Jeżeli pomimo tych metod pchły nie dają się wytępić to należy sięgnąć po środki chemiczne. Na rynku jest ich szeroki asortyment – płynów, proszków, aerozolów oraz płytek, które odstraszają i zabijają pchły. Dużą skuteczność mają środki oparte o pyretrynę.