Szkodniki

Jak walczyć z pluskwą domową?

Od pierwszej chwili gdy tylko w domu pojawią się pluskwy nie da się nie zauważyć skutków ich pojawienia się. O ich obecności świadczą między innymi pojawiające się najczęściej w okolicach talii charakterystyczne białe pręgi oraz pojawiające się na prześcieradle ślady ich odchodów lub czerwone plamy z krwi, bowiem pluskwy podobnie jak komary żywią się ludzką krwią.

Nie czujemy ich ugryzień, bowiem w jego trakcie wstrzykują pod skórę pewnego rodzaju środek znieczulający. Zazwyczaj nie są one źródłem pojawienia się reakcji alergicznych, jednak zdarzają się nieliczne przypadki wystąpienia uczulenia. Jeśli zauważymy na swoim ciele lub pościeli ślady bytowania takich owadów należy jak najszybciej podjąć wszelkie możliwe czynności zmierzające do ich usunięcia. W pierwszej jednak kolejności należy znaleźć ich kryjówkę, co może okazać się wcale nie takim łatwym zadaniem. Konieczne będzie dokładne przeszukanie sypialni i pozostałych pomieszczeń gdzie podejrzewamy że pluskwy mogły się zagnieździć.

Najczęściej kryjówkę tworzą sobie w pęknięciach i szczelinach, w materacach i na tapczanie. Dlatego należy dokładnie zajrzeć nawet w najmniejszą szczelinę sypialni czy rozerwać wszystkie rzeczy w których mogą one się znajdować. Dobrze będzie również zdemontować ramę łóżka i bardzo dokładnie jej się przyjrzeć. Szwy i pęknięcia w materacu też stanowią dobre miejsce do bytowania tych pasożytów, dlatego i one powinny być jak najdokładniej sprawdzone. Za pomocą odkurzacza i najlepiej z wykorzystaniem wąskiej końcówki należy odkurzyć wszystkie szczeliny nie tylko w meblach, ale i listwach podłogowych. Pluskwy domowe bez problemu mogą się przemieszczać, dlatego dokładnemu czyszczeniu warto poddać najdrobniejsze nawet przedmioty ( ramki na zdjęcia, książki itp.). Także pościel i odzież należy porządnie wyprać, susząc minimum godzinę na gorącym powietrzu – to skutecznie zabije wszystkie larwy i jaja. Po czyszczeniu należy jak najszybciej spakować worek od odkurzacza w torbę plastikową wynosząc go natychmiast na śmietnik, byle dalej od domostwa.

Aby zapobiec powrotowi tych szkodników należy znaleźć miejsca, przez które pluskwy mogły dostać się do twojego domu, a następnie porządnie uszczelnić wszystkie dziury, pęknięcia i przewody wchodzące do domu. Jeśli chodzi o środki zwalczające te paskudne szkodniki to najskuteczniejsze w tej walce wydają się być pestycydy, jednak nie pozostają one obojętne dla zdrowia domowników. Dobrą i co najważniejsze zdrowszą alternatywą do wykorzystania w pozbyciu się ich mogą być specjalne czyszczące urządzenia parowe. Każdą szczelinę należy potraktować uderzeniem pary przez 2-3 sekundy. By ten zabieg był skuteczny wystarczy stosować do raz w tygodniu przez około 9-10 tygodni. Pluskwy składają bardzo dużą ilość jaj wokół człowieka, czyli swojego żywiciela. Dlatego mając problem z ich obecnością w domu koniecznie należy wyczyścić i zdezynfekować wszystkie przedmioty jakimi się otaczamy, szczególnie te codziennego użytku.

Niestety pluskwy potrafią przejść w stan uśpienia i trwać w nim nawet rok, dlatego przedmioty nie nadające się do prania i suszenia w wysokiej temperaturze należy umieścić w zamrażarce w torbie plastikowej na co najmniej dwa tygodnie, bowiem dopiero po tym czasie giną larwy i jaja. Także dywany muszą zostać dokładnie wyszczotkowane, a następnie odkurzone, aby usunąć wszystkie znajdujące się w nich jaja. Po tym zabiegu dla większej pewności warto poddać je jeszcze ponownemu czyszczeniu z wykorzystaniem pary wodnej, która stanowi dużo zdrowszą i równie skuteczną alternatywę dla silnych środków chemicznych. Jeśli zalęgły się one w materacu to niestety należy go wyrzucić dla własnego bezpieczeństwa.

W zdecydowanej większości przypadków te sposoby pozwalają na skuteczne wyeliminowanie pluskiew w domu. Jednak z niewielu przypadkach zdarza się, że nie jest to tak do końca skuteczne. Wówczas nie pozostaje nic innego jak użycie specjalnie do tego celu przeznaczonych środków chemicznych lub zgłosić się o pomoc do specjalistów. Niezależnie jaka metoda zostanie zastosowana by zmniejszyć ryzyko ich ponownego pojawienia się należy utrzymywać dom w czystości, szczególnie w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach.