Zdrowie i uroda

Jak dbać o stawy?

Zdrowe i mocne stawy są bardzo ważne. To one umożliwiają nam poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Stawy, czyli ruchome połączenia pomiędzy poszczególnymi kośćmi, mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Osłabione, zaniedbane i objęte stanem zapalnym są poważnym utrudnieniem i często prowadzą do utraty samodzielności.

Ponieważ choroby stawów są bardzo uciążliwe, każdy człowiek powinien zadbać o swój układ kostno – szkieletowy jeszcze przed pojawieniem się pierwszych problemów związanych z poruszaniem się. W przypadku stawów bardzo ważna jest profilaktyka, a w niej – dieta oraz aktywność fizyczna. Są one bardzo ważne. Pozwalają wzmocnić stawy, a jednocześnie uniknąć problemów z nadwagą. Powszechnie już wiadomo, że nadwaga jest jedną z częściej występujących przyczyn problemów ze stawami.

Problemy związane z uszkodzoną chrząstką stawową mogą rozwiązać współczesne suplementy diety, które dostarczają kościom i stawom niezbędnych dla ich prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Ważną rolę w tej diecie zajmują białka, wapń oraz witaminy z grupy B. Bezcenna jest tu również witamina D, dzięki której kości lepiej wchłaniają wapń. Ponieważ nie zawsze dieta jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu w tym temacie, ważne są suplementy diety. Szczególnie zalecane są te, które zawierają wapń oraz ułatwiającą jego wchłanianie witaminę D. Dzięki nim zwiększa się szansa na unikniecie problemów z narządami ruchu w przyszłości, a mocne i zdrowe stawy mogą służyć znacznie dłużej. To niezwykle ważne dla zdrowia każdego człowieka.