Jak sprawdzić złoto domowym sposobem?
Złoto od tysięcy lat towarzyszy ludzkości jako symbol bogactwa i dobrobytu. Wykonywano z niego biżuterię, rzeźby, figury, stanowiło ozdobę pałaców, kościołów i grobowców. Wraz z innymi metalami szlachetnymi było pewnym środkiem płatniczym. Wiązało się to niestety z licznymi próbami fałszerstwa i oszustwa oraz pojawieniem się na rynku materiałów, które na pierwszy rzut oka przypominały złoto jak np. tombak lub były jego.
Istnieje kilka metod na sprawdzenie czy posiadany przez nas wyrób ze złota jest naprawdę autentyczny czy może jest to tylko imitacja.
Sposoby na sprawdzenie złota
Najpewniejszą metodą na sprawdzenie złota jest wizyta u złotnika, który przy pomocy specjalistycznych przyrządów będzie w stanie sprawdzić prawdziwość złota, wyznaczyć próbę i dokonać wyceny. Jednak nie każdy posiada takie narzędzia jak kamień pobierniczy i iglice oraz ciecze pobiernicze.
Co jednak, gdy nie chcemy korzystać z usług specjalisty, a przekonać się o autentyczności złota w domowym zaciszu? Jak sprawdzić złoto domowym sposobem?
- Jeżeli przedmiot nie jest wykonany ze szczerego złota, a jedynie pozłacany, to po pewnym czasie gdzieniegdzie mogą pojawić się przebarwienia lub plamy – jest to oznaka, że złoto się starło i widoczny został materiał znajdujący się pod spodem. Złoto również nigdy nie pokrywa się patyną – jeżeli pojawiające się plamy i przebarwienia przypominają patynę to na pewno nie mamy do czynienia ze złotem.
- Przyłóż do sprawdzanego przedmiotu magnes – złoto nie powinno na niego reagować. Nie oznacza to jednak, że przedmiot jest wykonany ze złota, gdyż metale których używa się jako podróbki często również nie wykazują właściwości magnetycznych.
- Sprawdzenie gęstości złota – metoda ta wymaga naczynia z wodą posiadającego skalę, najlepiej menzurki. Należy zważyć przedmiot wykonany ze złota i zapisać jego wagę. Następnie dokonujemy pomiaru wody w menzurce, umieszczamy w niej przedmiot i ponownie dokonujemy pomiaru poziomu wody. Różnica między tymi dwoma wartościami to objętość naszego przedmiotu. Teraz wystarczy tylko podzielić otrzymaną wagę przedmiotu przez objętość i otrzymamy gęstość badanego przedmiotu. Gęstość złota wynosi około 19300 kg/m3. Jeśli nasza wartość będzie do niej zbliżona (oczywiście po odpowiednim przeliczeniu jednostek) to bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z prawdziwym złotem.
- Pozostaje jeszcze metoda znana z filmów o Dzikim Zachodzie, a mianowicie sprawdzanie złota zębami – jednak jej nie polecamy z wiadomych względów :-)