Jak zwalczać krety na działce i w ogrodzie?
Widok świeżego kreciego kopca w zadbanym ogrodzie z potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się dzień każdemu ogrodnikowi. Zasypane i poprzewracane kwiaty, poruszona darń, kopiec na środku trawnika – to wszystko jest zasługą niewielkiego, czarnego zwierzątka, które w swoim naturalnym środowisku nie jest szkodnikiem.
Pomimo faktu, że krety zjadają wiele szkodników, larwy i poczwarki owadów, a nawet małe gryzonie, to nie są mile widzianym gościem na działkach i w ogrodach. Najchętniej odwiedzają je gdy lato jest ciepłe, a gleba sucha i trudna do kopania tuneli. Często podlewane grządki i rabaty, przekopane i pełne próchnicy, są dla nich doskonałym miejscem do drążenia tuneli i polowania na dżdżownice.
Ten nieproszony gość potrafi szybko spowodować spore spustoszenie w ogrodzie. Drążąc podziemne korytarze niszczy korzenie roślin i kwiatów. Zjadając dżdżownice (które stanowią większą część jego diety) pogarsza glebę, zmniejszając jej przewietrzanie. Kretowiska sprawiają problem przy koszeniu trawników, zasypują rośliny co może skończyć się ich gniciem, psują starannie wypracowany i zadbany widok ogrodu.
Sposoby na pozbycie się kreta
Metod i sposobów na walkę z kretem jest wiele. Jedne są bardziej, a inne mniej skuteczne. Zwierzę jest wrażliwe na intensywne zapachy, dźwięki oraz wibracje. Działania związane z tego typu bodźcami należy podjąć próbując pozbyć się kreta z ogrodu.
Do metod prewencyjnych zalicza się sadzenie w ogrodzie roślin o intensywnym zapachu jak bazylia, czosnek czy aksamitki. Krety są bardzo wrażliwe na zapach, więc istnieje szansa, że ominą nasz ogród i zadomowią się w innym. Gdy napotkamy ślady ich działania w ogrodzie warto umieścić w tunelach kawałki karbidu, który następnie należy zalać wodą i zasypać ziemią. Wytwarza on nieprzyjemny zapach, który rozejdzie się po korytarzach i może sprawić, że kret poszuka sobie innego domu. Niektórzy zalecają też umieścić szmatki nasączone octem, którego zapachu kret nie lubi.
Innym sposobem wypędzenia kreta z ogrodu jest stosowanie nowoczesnych urządzeń elektrycznych, które emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości. Wystarczy wkopać je w ziemię w okolicy, w której kret lubi przebywać. Na rynku dostępne są urządzenia, które korzystają z energii słonecznej, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się wymianą baterii.
W okolice tuneli można również wkopać puste butelki szyjkami do góry. Wiatr sprawi, że będą one gwizdać co nie powinno podobać się zamieszkującym w ogrodzie kretom. Sprawdzają się również wszelkiego rodzaju wbite w ziemię pręty, na których umieszczone są puste butelki, puszki czy blaszki. Poruszający je wiatr sprawi, że będą wydawać dźwięki oraz generować wibracje odstraszające krety.
Jeśli żadne z tych metod nie zadziałają, pozostaje nam próba schwytania kreta. Dostępne w sklepach pułapki w formie rur i tub otwierających się tylko do wewnątrz montujemy w tunelach kreta i starannie maskujemy ziemią. Najlepsze będą tunele w okolicy świeżych kopców. Można też zakopać słoiki lub wiadra poniżej poziomu na którym kret drąży korytarze – istnieje szansa, że do niego wpadnie.
Jeżeli zobaczymy kreta kopiącego tunel i będziemy chcieli próbować go złapać warto pamiętać o jednym – zawsze wbijajmy szpadel za, a nie przed kretem. Nie będzie mógł w ten sposób zawrócić i uciec, a do przodu nie jest w stanie kopać na tyle szybko, aby uniemożliwić schwytanie go. Kreta w żadnym wypadku nie wolno zabijać – są pod ochroną. Gdy już go schwytamy, wywozimy go daleko, w bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł drążyć i kopać nie czyniąc szkody.