Jak oszczędzać na studiach?
Jednym z poważniejszych problemów podczas studiów, z którymi musi zmierzyć się młody żak jest kwestia finansów osobistych oraz zarządzania pieniędzmi i oszczędnościami. Żyjąc wcześniej z rodzicami, nagle musimy samodzielnie planować nasz miesięczny budżet i uwzględniać w nim wszystkie wydatki. Warto przemyśleć tę kwestię, co nasz poradnik powinien ułatwić.
Dobre nawyki
Dobrym sposobem, który pozwoli nam kontrolować nasze wydatki i przedstawiać je w czytelnej formie jest stworzenie arkusza kalkulacyjnego w programie Microsoft Excel. Nie potrzeba do tego żadnych skomplikowanych umiejętności związanych z Excelem. Wystarczy wprowadzić nasze miesięczne środki na życie, od tego odjąć koszty stałe – czyli te które ponosimy co miesiąc i nie zmieniają się. Będą to np. koszty wynajmu mieszkania, rachunki za telefon, Internet, ksero oraz szacunkowe wydatki na jedzenie, które będziemy ponosić każdego miesiąca.
Po sporządzeniu takiego zestawienia będziemy mieć pogląd na to, ile pieniędzy będziemy zmuszeni wydać, a ile pozostanie nam na pozostałe wydatki. Planując z góry studencki budżet będziemy mieli pogląd na to, ile pieniędzy nam zostanie, które będziemy mogli wydać na czas wolny i rozwój osobisty poza zajęciami (imprezy, wyjście do kina, karnety na basen czy bilety na koncert).
Konto bankowe
Oprócz śledzenia i analizowania wydatków ważny jest też szybki i wygodny dostęp do naszych pieniędzy. W czasach powszechnego dostępu do Internetu oczywisty wydaje się wybór konta bankowego, które oprócz tradycyjnej placówki pozwoli nam bez przeszkód korzystać z pieniędzy przez sieć czy przy pomocy telefonu komórkowego. Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie jakie konto dla studenta jest najlepsze? Odpowiedzi na to pytanie są różne, uzależnione najczęściej od osobistych preferencji przyszłego właściciela.
Jedni będą woleli wygodny dostęp przez Internet – i tylko taki im wystarczy. Natomiast inni preferując również wizyty w tradycyjnych placówkach wybiorą bank który oferuje konto dla studenta również z możliwością osobistej wizyty w banku. Czynników do uwzględnienia przy wyborze konta bankowego jest bardzo wiele. Dlatego właśnie dokonując takiego wyboru warto korzystać z takich narzędzi jak porównanie kont studenckich. Dzięki temu będziemy mieli kompleksowy przekrój przez oferty różnych banków i podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.
Mając zrealizowane powyższe czynności, tj. kontrolę wydatków i wybrane odpowiednie konto bankowe, możemy przejść do planowania sposobu oszczędzania na studiach. Warto zastanowić się i ustalić cel naszych oszczędności. Czy mają to być pieniądze na konkretną rzecz jak np. pierwszy samochód lub wakacje? Czy też może będziemy oszczędzać aby zawsze mieć pieniądze na czarną godzinę i niespodziewane wydatki? To już zależy od każdego indywidualnie. Warto ustalić sobie cel, gdyż mając go przed sobą będzie nam łatwiej mobilizować się do comiesięcznego oszczędzania.
Powstaje pytanie – ile odkładać? Przyjąć można dwa podejścia:
- co miesiąc odkładamy ustaloną, stałą kwotę
- co miesiąc odkładamy pewien procent naszych pieniędzy po odjęciu od nich stałych wydatków
Jest to również kwestia indywidualna. U niektórych osób mających w miarę stały budżet na własne wydatki pierwsza opcja może sprawdzić się lepiej i odłożenie np. 100 zł nie będzie zbytnio obciążać miesięcznego budżetu. Jeżeli natomiast miewamy wiele niespodziewanych wydatków, wtedy warto zastanowić się nad wyborem drugiego rozwiązania i odkładać co miesiąc pewien procent (np. 10% lub 20%).
Konta oszczędnościowe
Ostatnią kwestią do omówienia pozostaje odpowiedź na pytanie: gdzie oszczędzać w czasie studiów? Tutaj najlepszym wyborem mogą okazać się konta oszczędnościowe, które pozwalają na wpłatę i wypłatę środków w dowolnym momencie i jednocześnie zapewniają oprocentowanie znacznie wyższe od tego, które mamy na zwykłych rachunkach oszczędnościowo rozliczeniowych (na których oprocentowanie często jest zerowe). Inną możliwą opcją są lokaty odnawiane co miesiąc o kwotę powiększoną nową wpłatę. Jest to rozwiązanie mogące dać znacznie większe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, jednak w przypadku zerwania lokaty w celu wypłaty pieniędzy nie dostaniemy odsetek.