Technologia

Od czego zacząć promocję strony w wyszukiwarkach?

Posiadając własną stronę, zarówno prywatną jak i firmową z pewnością będziemy chcieli, aby jak najwięcej osób ją zobaczyło. Nic w tym dziwnego. Włożyliśmy w nią dużo pracy i pieniędzy po to, aby była dostępna dla ludzi i możliwa do przeglądania. Aby tak się jednak stało należy postarać się o zaindeksowanie jej przez wyszukiwarki.

Zgłoszenie strony przez formularz

Podstawowym krokiem, który można wykonać jest zgłoszenie strony przez specjalny formularz i poinformowanie np. Google, że strona istnieje i powinna zostać zaindeksowana. Wysyłając adres strony wyszukiwarka będzie wiedziała, że ma ją odwiedzić i dodać do swoich zasobów. Dzięki temu, będzie się ona mogła pojawiać w wynikach wyszukiwania, gdy osoba korzystająca z wyszukiwarki wpisze hasło związane w jakimś stopniu z zawartością naszej strony. Trwa to zazwyczaj od jednego do nawet trzech dni, zanim robot wejdzie na naszą stronę i pobierze jej zawartość. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość.

Zgłoszenie stron do katalogów

Pragnąc wypromować stronę w Internecie nie wolno również zapomnieć o wielu katalogach stron, które oferują dodanie informacji o stronie i promowanie jej wśród innych odwiedzających. Takie katalogi najczęściej mają podział na tematyczne kategorie oraz są zadbane i pilnowane, aby nie trafił do nich materiał, który mógłby być niezgodny z obowiązującymi przepisami. Za przykład katalogów, do których warto dodać stronę może służyć:

  • [1] dmoz.org – największy, światowy katalog stron internetowych
  • [2] bione.pl – kolejny katalog ogólnotematyczny
  • [3] katalogbankowy.pl – katalog dla stron o tematyce finansowej

Jak widać powyżej, katalogów można znaleźć ogromną ilość, dotyczących różnych dziedzin i dopasowanych pod indywidualne wymagania każdego webmastera. Warto skorzystać z takiej możliwości, gdyż zawsze dzięki nim może do nas dotrzeć potencjalny klient.
Autor zdjęcia: XPeria2Day, Flickr