Dachówki cementowe czy ceramiczne?

Materiały stosowane do pokrycia dachu mogą być bardzo różnorodne, choć czasem są do siebie podobne, różnić się mogą nie tylko technologią wykonania ale także samym surowcem. Przykładem są dachówki, które podzielić możemy na cementowe i ceramiczne.

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe są materiałem tańszym, głównie dlatego, że podstawowym surowcem do ich produkcji jest cement, który produkuje się stosunkowo tanio i łatwo. Oprócz cementu wykorzystuje się specjalny piasek kwarcowy, wodę oraz pigmenty nadające barwę. Odpowiedni stosunek tych składników wpływa na takie cechy dachówek jak mrozoodporność, trwałość czy też stopień nasiąkliwości.

Proces produkcji tych dachówek jest prosty, etap suszenia zwieńczony jest zazwyczaj pokryciem gotowego elementu warstwą wygładzającą, czasem farbą nabłyszczającą. Można wybierać spośród kilku kolorów, kolory mniej standardowe są również możliwe do uzyskania, lecz są one droższe.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne mają podobne właściwości jak cementowe, ocenia się, że są nieco bardziej trwałe. Atutem jest także trochę większy wybór kolorystyki dachówki oraz modeli. Podstawowym materiałem budulcowym jest tutaj specjalna glina, a także dodatki uszlachetniające, na przykład kwarc. W procesie kształtowania dachówki za pomocą różnych metod dochodzi się do etapu suszenia a następnie wypalania w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1000 stopni). Najtańsze są dachówki ceramiczne naturalne, które jednak nie są dość gładkie. Gładkość uzyskuje się przez glazurowanie (przed wypalaniem) oraz angobowanie, czyli pokrywanie barwioną gliną wraz z dodatkami, przed procesem wypalania.

Oba rodzaje dachówek są chętnie stosowanymi pokryciami dachowymi. Dachówki ceramiczne są materiałem bardziej tradycyjnym, praktycznie wszystkie stare budynki są nimi pokryte (w budownictwie używane są od czasów Imperium Rzymskiego). Często głównym kryterium, które brane jest pod uwagę jest cena, a tutaj zdecydowanie wygrywają dachówki cementowe, które mogą być nawet o 30% tańsze.