Finanse

Wybieramy konto studenckie

Jest maj i kończymy pisać matury. Nadchodzi ten najważniejszy moment najbliższych lat, od którego będzie zależało jak potoczy się nasze życie w ciągu najbliższych kilku lat oraz jak wpłynie na lata późniejsze. Chodzi tutaj oczywiście o wybór studiów, rekrutację oraz samo dostanie się na nie. Trwające od 3 do nawet 6 lat studia są wspominane przez większość ludzi jako ich najlepszy okres w życiu. Nic dziwnego – to wtedy mamy okazję rozwijać się na wielu płaszczyznach i najbardziej poszerzać swoje horyzonty.

Finanse studenta

Rozpoczynając naukę warto zastanowić się, jak przez kilka najbliższych lat będziemy zarządzali swoimi finansami. Możemy wyróżnić kilka różnych źródeł, z których najczęściej studenci czerpią środki finansowe:

  • wsparcie ze strony rodziców
  • stypendia
  • praca
  • własne oszczędności

Bardzo często głównym źródłem utrzymania dużej rzeszy studentów w okresie ich studiów (a zwłaszcza na pierwszych latach) jest wsparcie finansowe ze strony rodziców. Studiując w mieście rodzinnym czy też wyjeżdżając do innego to właśnie rodzice zapewniają pieniądze na podstawowe wydatki, które wiążą się ze studiami i życiem studenckim.

Stypendia są kolejnym źródłem finansowania, które może uzyskać student. W tym przypadku możemy dokonać podziału na dwie główne grupy: stypendia socjalne oraz stypendia naukowe. Te pierwsze przysługują studentom, którzy znajdują się w złej sytuacji materialnej i są wsparciem ze strony państwa i uczelni. Z kolei druga grupa, czyli stypendia naukowe, nagradza tych studentów, którzy osiągają najlepsze wyniki naukowe i mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami.

Praca w czasie studiów może przybierać różny charakter i jest to temat na osobny artykuł. W skrócie jednak można powiedzieć, że może ona przynieść niezwykłe cenne doświadczenie, które zaprocentuje nam gdy ukończymy już studia i będziemy chcieli w pełni rozwinąć swoją karierę zawodową. Studia nie uczą wszystkich umiejętności, których wymagają od kandydatów pracodawcy – te zdobędziemy tylko na praktykach czy też w trakcie normalnej pracy podejmowanej w czasie studiów.

Posiadanie własnych oszczędności na studiach jest rzeczą niezwykle cenną. Dzięki nim nie musimy obawiać się nagłych i niespodziewanych wydatków, które w ten lub inny sposób mogłyby całkowicie zaburzyć nasz budżet.

Konto bankowe dla studenta

W dzisiejszych czasach nie sposób sprawnie zarządzać swoimi finansami osobistymi nie mając konta bankowego. Wygodny dostęp do gotówki za pośrednictwem bankomatów, możliwość płatności bezgotówkowych czy też przelewy przez Internet stały się nieodłącznym elementem codziennego zarządzania finansami. Wybór konta bankowego powinien być przemyślany i nie być decyzją, którą podejmuje się pod wpływem chwili. Mając to na uwadze, powinno się przejrzeć aktualną ofertę banków, które działają na rynku i na bazie tego podjąć decyzję dotyczącą konta, z którego będziemy korzystać. Pomocne mogą okazać się rankingi kont studenckich, takie jak ten prezentowany w serwisie www.kontadlastudenta.pl/ranking-kont-studenckich/ dzięki którym w przejrzysty i przystępny sposób możliwe będzie porównanie i zestawienie wszystkich opłat oraz wad i zalet poszczególnych kont bankowych dla studentów.

Poszukując najlepszego dla siebie konta studenckiego warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech, na podstawie których można ocenić korzystność dla nas poszczególnych kont. Mowa tutaj o dostępie do konta, opłatach, kartach do konta, bankomatów, dodatkowych zaletach oraz w przypadku studentów – specjalnych ofertach kierowanych właśnie do tej grupy osób.

Dostęp do konta to nic innego jak kanały przy pomocy których możemy zarządzać naszym kontem osobistym. Dawniej, przed powszechnym rozwojem Internetu dostęp do konta możliwy był wyłącznie w oddziałach banku. Aby wpłacić lub wypłacić pieniądze trzeba więc było udać się osobiście do placówki i dopiero w niej wykonać interesujące nas operacje. Obecnie dostęp do konta przez Internet stał się standardem i banki prześcigają się w oferowaniu coraz to lepszych platform transakcyjnych.

Dzięki temu, przez zwykłą przeglądarkę internetową możemy wykonać wszystkie interesujące nas operacje finansowe. Dodatkowo, coraz więcej banków oferuje również dedykowane aplikacje na smartfony i tablety (oparte o system iOS, Android czy Windows Phone) dzięki czemu korzystanie z konta przez te urządzenia staje się wygodne, szybkie i intuicyjne.

W kwestii opłat warto możliwe wnikliwie przyjrzeć się ofercie banków. Bardzo często banki zachwalają swoje konta jako darmowe, jednak w rzeczywistości okazuje się, że jeżeli nie spełnimy szeregu warunków, to konto już takie darmowe nie będzie. W związku z tym oprócz zapoznania się ze specyfiką konta powinniśmy również przyjrzeć się tabeli opłat, która obowiązuje dla interesującego nas rachunku. Opłaty mogą wiązać się z szeregiem różnych czynników. Do najczęściej pobieranych opłat zaliczyć można:

  • opłatę za kartę (często wynoszącą 0 zł po spełnieniu warunku, np. wydaniu 300 zł w poprzednim miesiącu)
  • opłatę za wszystkie darmowe bankomaty (banki często oferują bezpłatne pobranie gotówki wyłącznie ze swoich bankomatów)
  • prowadzenie konta (banki nie pobiorą opłaty po spełnieniu warunku – np. 2000 zł wpływów miesięcznie)
  • operacje w oddziale banku (ich odpowiednik wykonywany przez Internet jest bezpłatny)

Karty płatnicze oraz kredytowe stały się obecnie bardzo wygodnym środkiem płatniczym, który powoli zaczyna wypierać gotówkę. Mniejsze ryzyko kradzieży, dostęp do pieniędzy w każdej chwili, wygoda w płatności. Te i wiele innych zalet przemawiają za korzystaniem z kart. Wybierając bank oraz konto bankowe dla studenta, zwróćmy zatem uwagę jakie karty bank posiada w ofercie. Czy oferuje karty umożliwiające płatności zbliżeniowe, płatności przez Internet oraz telefoniczne. Jakie są warunki uzyskania karty kredytowej (jako studenci również możemy wystąpić o kartę kredytową).

Sieć bankomatów, z których bezpłatnie możemy wybrać gotówkę jest czasem tym argumentem, którzy przeważy na korzyść lub niekorzyść konkretnego rachunku bankowego. Zwłaszcza, gdy jesteśmy studentami, a na kampusie naszej uczelni znajduje się bankomat tylko jednego banku, z którego można wybrać pieniądze. Powinniśmy wtedy rozważyć, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza – czy wybór konta osobistego z bezpłatnymi wszystkimi bankomatami, czy wybór banku, którego bankomat znajduje się na uczelni czy też decyzja o miesięcznej opłacie za dostęp do darmowych bankomatów – wybór w tym przypadku zależy od naszej aktualnej sytuacji.

Ostatnim ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę wybierając konto studenckie, jest to czy bank oferuje jakieś specjalne korzyści i bonusy właśnie dla studentów. Bardzo często, chcąc zachęcić studentów do skorzystania ze swoich usług, banki oferują dodatkowe bonusy. Mogą to być zniżki edukacyjne, zniesienie opłat czy ułatwienia w uzyskiwaniu kredytu studenckiego. Możliwości w tym zakresie są duże, warto zatem śledzić na bieżąco aktualne promocje, które obowiązują w poszczególnych bankach.

Zakładanie konta studenckiego

Sam proces założenia konta studenckie jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić i wysłać przez Internet wniosek o konto i w zależności od oferowanych przez bank możliwości:

  • podpisać przywiezioną przez kuriera umowę i odesłać do banku
  • potwierdzić założenie konta przelewem z innego banku.

Po podpisaniu umowy w ciągu kilku dni otrzymamy pocztą kartę płatniczą do konta i będziemy mogli w pełni korzystać z jego możliwości.