Możliwości i praktyczne zastosowania serwerów proxy
Proxy (określane również mianem serwera pośredniczącego), to odpowiednio skonfigurowany serwer który w Internecie pełni rolę pośrednika pomiędzy użytkownikiem, a zasobami sieciowymi. Stanowi swoistą „bramkę”, przez którą przechodzi połączenie. Serwery proxy są często użytkowane przez osoby, które z różnych względów pragną przeglądać Internet anonimowo, a także przez tych z użytkowników, którzy chcą przyspieszyć proces pobierania danych.
Rodzaje serwerów proxy
Istnieją zasadniczo trzy rodzaje serwerów proxy. Podzielone są ze względu na poziom widoczności użytkownika:
Serwery proxy o wysokiej anonimowości (ang. high anonymous) – osoby korzystające z tego typu proxy są całkowicie niewidoczne, gdyż ich komputer nie wysyła na serwer żadnych informacji mogących zidentyfikować pochodzenie i IP komputera użytkownika
Serwery proxy anonimowe (ang. anonymous) – na serwer pośredniczący dociera informacja, że dany użytkownik łączy się z siecią za jego pośrednictwem, ale żadne dane osobiste nie są przekazywane
Serwery proxy transparentne (ang. transparent) – na serwer pośredniczący trafia informacja o numerze IP, z którego nawiązano połączenie. Strona docelowa ładuje się jednak znacznie szybciej, gdyż korzysta z zachowanej na serwerze pamięci podręcznej.
Jakie możliwości daje korzystanie z proxy?
Najważniejszą zaletą serwerów proxy jest zapewnianie użytkownikom anonimowości i przyśpieszenie przeglądania zasobów sieciowych. W przypadku nawiązania połączenia za pośrednictwem serwera proxy, nasz numer IP pozostaje bowiem w większości przypadków ukryty. Dzięki temu możemy zachować pewien rodzaj prywatności podczas przeglądania sieci. Dla osób postronnych widoczny jest jedynie adres IP serwera proxy, za którego pomocą uzyskaliśmy dostęp do konkretnych danych i stron. Dzięki nim możliwe jest przeglądanie treści dostępnych online bez komunikowania swojej tożsamości. Nie zapewniają jednak tak dużej prywatności i bezpieczeństwa jak serwery VPN.
Oprócz tego, serwery proxy umożliwiają także znacznie szybsze ładowanie się stron www niż ma to miejsce przy bezpośrednim dostępie do nich. Dzieje się tak dzięki temu, że serwer pośredniczący może znajdować się geograficznie znacznie bliżej użytkownika niż serwer docelowy i przechowywać w swojej pamięci fragmenty interesujących go zasobów. Należy mieć jednak na uwadze, że proces ten będzie tym szybszy, im słabsze będą ustawienia anonimowości. Najszybszy dostęp do treści online uzyskamy więc łącząc się za pośrednictwem serwerów proxy transparentnych. Dzięki pośredniczeniu w dostępie użytkowników do poszczególnych stron www, serwery proxy odciążają także serwery docelowe, na których zmagazynowane są poszczególne dane.
Serwery proxy są wykorzystywane nie tylko przez indywidualnych użytkowników, którzy pragną dzięki nim uzyskać większe bezpieczeństwo oraz anonimowość w trakcie przeglądania sieci. Połączenia za pośrednictwem proxy często spotyka się także w firmach oraz szkołach. Ich zastosowanie ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych sieci firmowych, gdzie stanowią swoistą zaporę sieciową oraz umożliwiają filtrowanie generowanego przez użytkowników ruchu w sieci.
W szkołach oraz bibliotekach serwery proxy pozwalają na zamknięcie dostępu do nieodpowiednich treści przez osoby małoletnie, dzięki czemu zapewniają im bezpieczne przeglądanie treści dostępnych w Internecie.