Szkodniki

Jak pozbyć się myszy z domu?

Każdy, kto chociaż raz miał myszy w domu wie, że takie doświadczenie nie należy do przyjemnych. Nawet bez przeżycia takiej przygody, można się tego domyślać. Myszy w domu to nie tylko duży dyskomfort dla jego mieszkańców, ale również różnego rodzaju szkody. Wśród nich można wymienić nieprzyjemny zapach, wszechobecne odchody gryzoni, nadgryzione jedzenie, które nie nadaje się już do spożycia. Myszy również niszczą, na przykład przewody elektryczne czy meble.

Myszy w domu – przyczyny i skutki

Powód pojawienia się tych gryzoni w domu jest dość prosty. Tak jak każdy chcą sobie zapewnić dobre miejsce do życia, czyli takie, w którym nie zmarzną i mają dostęp do pożywienia. Ludzki dom wydaje się więc idealny. Na szczęście nie trzeba akceptować takich lokatorów. Można skorzystać z wielu rozwiązań, które nie zrobią krzywdy gryzoniom, ale jednocześnie skutecznie usuną problem.

Niezbędne jest również dbanie o czystość w mieszkaniu. Nieporządek oznacza, między innymi, okruchy jedzenia, które zachęcają myszy do odwiedzenia Twojego domu. Warto więc regularnie i dokładnie sprzątać. Jedzenie powinno znajdować się w szczelnych pojemnikach, aby również nie było zachętą dla gryzoni.

Jak usunąć myszy z domu?

Przede wszystkim, lepiej zapobiegać przedostaniu się ich do domu. Należy zabezpieczyć wszystkie miejsca, przez które mogłyby się tam dostać. Warto również zastosować specjalne urządzenia, które emitują ultradźwięki. Są one nieszkodliwe dla człowieka, tak naprawdę nasze uszy nawet ich nie słyszą. Za to mysie ucho jest na nie wyczulone, a gryzonie takich dźwięków bardzo nie lubią. Będą więc trzymać się od ich źródła daleko.

Jeśli problem już się pojawił, rozważ zastosowanie humanitarnych sposobów. Dzięki nim skutecznie pozbędziesz się myszy z domu, jednocześnie im nie szkodząc. Poza ultradźwiękami, warto postawić na żywołapki. Takie pułapki działają podobnie jak te tradycyjne, ale pozostawiają gryzonia przy życiu. W środku żywołapki jest specjalne miejsce, na którym należy umieścić jedzenie. Gdy mysz wejdzie do środka, klatka zamknie się, a Ty możesz bezpiecznie przenieść żywą mysz jak najdalej i wypuścić żywą.

Można również potraktować myszy nieprzyjemnymi zapachami. Te gryzonie nie lubią zapachu mięty, rumianku czy dziewanny. Warto zasadzić te rośliny dookoła domu albo w dużych ilościach porozkładać je w każdym pomieszczeniu. Gryzonie, z dużym prawdopodobieństwem, po prostu nie wytrzymają nieprzyjemnego dla nich zapachu i oddalą się z miejsca.

Jeśli wolisz niehumanitarne rozwiązania, możesz skorzystać ze specjalnych trutek. Są skuteczne, pamiętaj jednak, że są także niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jeśli więc w domu są małe dzieci, psy albo koty, nie warto stosować tego sposobu. Możesz także rozstawić tradycyjne pułapki, które powodują natychmiastową śmierć gryzonia, który znajdzie się w odpowiednim miejscu. Jeśli jednak nie jesteś fanem makabrycznych widoków, nie warto tego stosować.

Podsumowanie

Myszy mogą być urocze, ale jedynie te na filmach albo te, które przeznaczone są do domowej hodowli. Te, które szukają w naszych domach pożywienia i schronienia, są szkodliwe. Warto próbować zapobiegać ich odwiedzinom, poprzez utrzymywanie porządku w domu i odpowiednie przechowywanie żywności. Pomocne są także ultradźwięki oraz zapachy, które działają na te gryzonie odstraszająco. Nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu wszelkich miejsc, przez które myszy mogłyby dostać się do środka. Jeśli mimo tych działań problem się pojawi, warto zastosować humanitarne rozwiązania. Są nimi żywołapki, wspomniane już ultradźwięki i zapachy. Wśród niehumanitarnych sposobów wymienić można łapki tradycyjne i trutki na gryzonie, to sposoby najczęściej stosowane w kategorii tych, które mają na celu uśmiercenie gryzonia.