Szyfrowanie dysku – dlaczego warto je stosować?
Zabezpieczanie danych, które przechowujemy na komputerze, jest bardzo istotną kwestią, o której niestety często zdarza się nam zapominać. Może wynikać to z wielu czynników – głównie z nieświadomości i przekonania, że nic złego się nie zdarzy, ale również z powodu braków w specjalistycznej wiedzy. Tymczasem rozwiązania, które mają na celu chronić nasze informacje, są dostępne dla wszystkich i wiele z nich nie wymaga wcale bycia informatykiem.
Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak ważnym aspektem korzystania z komputera jest bezpieczeństwo danych. Niektórzy całkowicie bagatelizują kwestie z tym związane, a przecież nikt nie chciałby, aby osoby niepowołane miały dostęp do naszych prywatnych informacji. Niejednokrotnie nie chodzi zresztą jedynie o zdjęcia z wakacji – na komputerach coraz częściej trzymamy dane firmowe, zawodowe czy finansowe. Ich wyciek z pewnością nie należałby do przyjemnych doświadczeń.
Kto powinien szyfrować dysk?
Każdy, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, powinien zdecydować się na szyfrowanie dysku. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy jesteśmy osobą prywatną, czy właścicielem przedsiębiorstwa, bowiem w każdym przypadku możemy mieć na swoim komputerze poufne dane, które nie powinny być dostępne dla osób postronnych. Firmy często przetwarzają dane osobowe, co sprawia, że częściej to właśnie o nich myślimy w kontekście ochrony informacji. Osoby prywatne jednak również coraz częściej przechowują dane o charakterze poufnym, związane z pracą zawodową czy innymi dziedzinami życia. Wobec tego każdy z nas powinien zatroszczyć się o ochronę swoich danych i należy to zrobić odpowiednio wcześnie, nim będzie za późno. Niefrasobliwość może nas sporo kosztować.
Czym jest szyfrowanie dysku?
Szyfrowanie dysku to w najprostszych słowach zakodowanie danych przy pomocy specjalnego algorytmu w taki sposób, aby osoby nie posiadające odpowiedniego hasła widziały wyłącznie losowe ciągi liczb i cyfr, zamiast prawdziwych danych.
Po zaszyfrowaniu dysku, dostęp do niego będzie wymagał podania hasła przed rozpoczęciem korzystania z niego. W dużej mierze tego rodzaju zabezpieczenie jest pomyślane pod kątem kradzieży samego dysku lub całego komputera. Jeżeli ktoś niepożądany wejdzie w jego posiadanie, po podłączeniu go do swojego sprzętu nie będzie miał dostępu do danych, gdyż będą one zaszyfrowane. Nie będzie mógł z niego skorzystać bez podania hasła. Stanowi to poważne utrudnienie, jeśli ktoś niepowołany będzie chciał użyć lub przejrzeć przechowywane na nośniku dane.
Szyfrowanie dysku i plików
Bardzo dobrą kombinacją zabezpieczającą jest zastosowanie szyfrowania całościowego nośnika, jak i osobno plików, które są na nim przechowywane. Wtedy mamy do czynienia z pewnego rodzaju podwójną ochroną. Może się to przydać zwłaszcza wtedy, kiedy skonfigurowaliśmy szyfrowanie w taki sposób, że nie wymaga ono od nas podawania hasła każdorazowo, tylko co pewien czas lub jedynie przy okazji podłączania dysku do nowego sprzętu. W takiej sytuacji, jeśli skradziony zostanie nie tylko sam nośnik, ale także komputer, sprawca – zgodnie z naszymi ustawieniami – najprawdopodobniej będzie mógł uzyskać dostęp do naszych danych, a więc zabezpieczenie nie będzie spełniało do końca swojej funkcji tak, jakbyśmy pewnie w tym konkretnym momencie tego chcieli. Z tego właśnie powodu należy szyfrować dysk z każdorazową prośbą o kod dostępu albo pokusić się o dodatkowe szyfrowanie samych plików. Wtedy, nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie komputera i zdoła bez hasła dostać się do dysku, to uwierzytelnienie przy próbie otwarcia poszczególnych dokumentów będzie już wymagane.
Powinniśmy pamiętać też o tym, aby stworzyć mocne hasło, które naprawdę będzie stanowiło ochronę dla naszych poufnych informacji. Banalne kombinacje można bardzo szybko złamać przy pomocy odpowiednich programów i przestępcy z pewnością nie będą mieli z tym większych problemów. Jeśli natomiast wymyślimy solidny, skomplikowany i różnorodny kod dostępu, zadanie to będzie już znacznie trudniejsze. Hasło powinno być zatem stosunkowo długie i zawierać zarówno cyfry, małe oraz duże litery, jak również znaki specjalne. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę to, aby było ono dla nas proste do zapamiętania, ponieważ w przeciwnym razie możemy utracić dostęp do dysku, zwłaszcza jeśli nie przewidzieliśmy żadnej opcji odzyskiwania. Łamanie hasła do własnego komputera za pomocą technik hakerskich raczej nie leży w zasięgu każdego przeciętnego użytkownika.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziesz na stronie https://bezpiecznyinternet.edu.pl/