Szkodniki

Sposoby na pająki w domu

Pająki w domu to nic przyjemnego. Kiedyś były uważane za symbol szczęścia i rychłej poprawy sytuacji finansowej, dzisiaj nie są mile widziane w większości domów. Co więc można zrobić, aby skutecznie pozbyć się nieproszonych gości? Jak skutecznie je odstraszyć? Podpowiadamy najskuteczniejsze metody.

Jakie pająki odwiedzają polskie domy?

W naszym kraju żyją setki różnych gatunków pająków. Większość z nich nie szkodzi człowiekowi, jednak spotkanie z pająkiem może być nieprzyjemne. Jeśli ktoś cierpi na arachnofobię, wówczas ujrzenie pająka wiąże się z wieloma trudnościami. Jednak nie tylko w takich sytuacjach nie chcemy ich widzieć. Dla człowieka, który nie boi się ich panicznie, ich widok również nie sprawia przyjemności. Nie ma zbyt wiele bardziej niepożądanych widoków, niż pająk w świeżo wysprzątanym mieszkaniu albo podczas relaksującej kąpieli.

Pająkiem, który najczęściej przebywa w polskich domach jest kątnik. Jego wygląd potrafi przerazić. Ten pająk domowy ma bowiem gruby odwłok, a razem z odnóżami może osiągnąć nawet 5 centymetrów długości. Nie jest groźny dla człowieka, żyje głównie w wilgotnych pomieszczeniach, często przebywa w piwnicach. Drugim najczęściej spotykanym pająkiem domowym w Polsce, jest nasosznik trzęś. Mierzy kilka milimetrów, nie jest tak intensywnie czarny jak kątnik, a raczej blady. 

Pająk w domu może poczynić wiele pożytecznych rzeczy. Likwidują bowiem uciążliwe komary, a także muchy. Dlatego jeśli w Twoim mieszkaniu pojawi się pająk, nie musisz panikować. Jeśli jednak ich ilości są przytłaczające, warto zastosować metody, dzięki którym możne je skutecznie odstraszyć. Inspiracje znajdziesz w kolejnym fragmencie artykułu.

Jak pozbyć się pająków z domu? – skuteczne sposoby

Trzeba pamiętać o tym, iż pająki niechętnie przebywają tam, gdzie nie ma dla nich nic atrakcyjnego. Mowa tutaj o źródłach pożywienia, takich jak owady. Pierwszym krokiem jest więc pozbycie się ich z mieszkania. Trzeba zrobić generalne porządki, wysprzątać wszelkie owady. Warto zajrzeć pod szafki, za meble, w rzadko sprzątane miejsca. To właśnie tam mogą przebywać owady, które są źródłem pożywienia pająków domowych.

Można również zastosować preparaty, które są przeznaczone specjalnie w celu pozbycia się problemu pająków w domu. Takie płyny są łatwe w zastosowaniu, wystarczy zaaplikować je na powierzchnię, na której pozostają nawet kilka tygodni. Odstraszają nie tylko pająki, ale również inne owady. Można także zainwestować w specjalne urządzenia, które wywarzają ultradźwięki niesnośne dla pająków. Dzięki nim nieproszeni goście będą trzymać się z daleka od Twojego mieszkania.

Warto również wypróbować działania domowych sposobów. Popularnym z nich jest posmarowanie sokiem z cytryny wszystkich miejsc, przez które pająki mogą dostawać się do domu. Chodzi tutaj o wszelkie futryny czy framugi. Pająki nie lubią zapachu cytryny, dlatego powinny unikać miejsc, które są posmarowane takim sokiem. Nie lubią również zapachu mięty. Do przygotowania roztworu wystarczy woda i kilka kropel mięty pieprzowej. Tak przygotowanym preparatem należy spryskać wszystkie miejsca, w których często zauważa się pająki.

Jeśli jesteś fanem zwierząt, a czasami nawet rozważałeś posiadanie kota, warto zrelizować ten pomysł. Te futrzaki są dobrymi łowcami, na pewno nie pozwolą, aby Twój dom stał się również domem pająków.

Podsumowanie

Pająki to goście, których większość z nas nie chce widzieć w swoim domu. Największy problem tworzy się późnym latem, ponieważ to właśnie w tym czasie pająki zakładają pajęczyny dosłownie wszędzie. Warto regularnie i dokładnie sprzątać mieszkanie i zamontować moskitierę, aby nie dopuścić do tworzenia dobrych warunków dla pająków w domu. Jeśli problem już się pojawił, dobrze jest zastosować domowe sposoby albo gotowe produkty dostępne w sklepach.