Jak zwalczać skorki w domu?

Skorek pospolity nosi również potoczną nazwę szczypawica lub szczypawka. Występuje na terenie niemal całej Europy. Jest to gatunek wszystkożernego, uskrzydlonego owada, który należy do rodziny skorkowatych. Jest częstym bywalcem ogrodów, w których poluje na szkodniki takie jak mszyce i gąsienice. Są przez to jak najchętniej widzianym gościem sadów i ogrodów. Jest także naturalnym wrogiem rybika cukrowego, który bywa częstym mieszkańcem polskich domów.

Jest owadem posiadającym brunatnie ubarwione, wydłużone, płaskie ciało. Osiąga wielkość 1 – 1,5 cm. Ciało zakończone jest szczypcami dzięki którym skorek zyskał potoczne nazwy szczypawicy i szczypawki. Służą one do chwytania zdobyczy i nie posiadają jadu. Mogą przebić skórę, ale tylko w przypadkowych sytuacjach.

Skorki – postrach z dzieciństwa

Skorki przez swój wygląd zyskały opinię strasznych i groźnych owadów, zwłaszcza u dzieci. Krąży wokół nich powielany mit, że lubią wchodzić do ludzkich uszu (angielska nazwa szczypawek brzmi earwig). Owady te chętnie przebywają w miejscach zacienionych i wilgotnych – pod kamieniami, stertą liści czy drewnem. W związku z tym często wchodzą do domów, które pełne są zakamarków, w których mogą się ukryć. Nie szukają w nich ludzi, żeby ich ugryźć, a jedynie schronienia i jedzenia. Szczypawice nie są takie groźne, na jakie wyglądają. Są naturalnym wrogiem i zwalczają rybiki cukrowe, które również chętnie wybierają nasze domy i mieszkania na swoje kryjówki.

szczypawica

Autor zdjęcia: Mick Talbot, Flickr

Szczypawki są szkodnikiem w ogrodach, ze względu na to, że lubią żerować na owocach i warzywach. Mogą spowodować dość duże szkody w uprawach.

Skorki do domu mogą dostać się na wiele sposobów. Jednym z najprostszych sposobów są otwarte drzwi i okna. Równie często są nieświadomie wnoszone z suszonym na dworze praniem, wietrzoną pościelą oraz przynoszone z zebranymi z ogrodu warzywami oraz owocami. W związku z tym, pierwszym krokiem w walce z tymi owadami w domu, powinno być ograniczenie im możliwości dostania się do niego.

Zwalczanie skorków

Przede wszystkim, unikajmy zostawiania otwartych drzwi i okien, które podejrzewamy że stały się główną drogą wejścia do domu dla szczypawic. Jeżeli mimo wszystko lubimy mieć otwarte okna, to możemy w nich zamontować siatki (moskitiery), które ochronią nas nie tylko przed skorkami, ale również przed dostaniem się do domu innych owadów jak muchy, osy czy komary.

Pościel oraz pranie, które przebywało na dworze zanim wniesiemy do domu dokładnie obejrzyjmy oraz wytrzepmy – dzięki temu pozbędziemy się nieproszonych gości. Gorzej ma się sprawa z owocami oraz warzywami – tutaj pozostaje nam dokładne umycie ich nad zlewem i spłukanie ewentualnych intruzów pod kranem.

Parapety i progi drzwi możemy spryskać preparatami owadobójczymi, które działają kontaktowo i tym samym powstrzymają owady jeszcze przed wejściem do budynku. Ze skorkami, które już zadomowiły się w domu walczyć możemy przy pomocy dostępnych na rynku środków chemicznych do zwalczania owadów lub wynająć specjalistyczną firmę, która zajmuje się profesjonalnie zwalczaniem owadów.

Do wyboru mamy płytki z trucizną, specjalne pułapki na owady oraz spraye i aerozole – to jakiego środka przeciw owadom powinniśmy użyć zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamieszkały owady – kuchni, pokojach dziennych, sypialni czy też może w piwnicy. Odpowiednio dobrany środek chemiczny pomoże nam rozwiązać problem.

10 thoughts on “Jak zwalczać skorki w domu?

 • 6 września 2011 at 18:05
  Permalink

  Ja ostatnio znalazłam szczypawki w malinach!!! obrzydlistwo!

  Reply
 • 14 marca 2016 at 01:22
  Permalink

  Postrach dzieciństwa a okazuje się że są nawet pożyteczne.

  Reply
 • 28 czerwca 2016 at 21:48
  Permalink

  jak ja ich niecierpię :( mam chyba jakiegoś wyjątkowego pecha, bo za każdym razem jak przynoszę z ogrodu albo maliny, albo porzeczki to z koszyczków wyłażą skorki i biegają mi po blacie ;(

  Reply
 • 11 lipca 2017 at 21:14
  Permalink

  Ja mam pelno w domu mieszkam.w bloku na 4 piętrze i wlaza.nie mam na nich sposobu próbowałam różnych środków owadobójczych i nic. Moze ktos wie jaki preparat skuteczny mozna nabyc.

  Reply
  • 18 lipca 2017 at 23:07
   Permalink

   Tez szukam ja parter jest koszmar a one mają medal brzydkosci. …nie znoszę ich !!!!!?

   Reply
 • 12 lipca 2017 at 20:56
  Permalink

  Ja też na 4 piętrze i codziennie mam je w domu :-(

  Reply
 • 17 lipca 2017 at 22:10
  Permalink

  u nas tez sa wlasnie w bloku na 3 pietrze(ostatnie). glownie w lazience laza..

  Reply
 • 18 lipca 2017 at 23:05
  Permalink

  Ja co roku to samo od 1 lipca szczypawki mam fobie na ich punkcie ? mieszkam na parterze. Pranie susze tylko w dzień nigdy nie daje na noc prania mokrego na balkon bo wtedy była by katastrofa w każdej rzeczy po 4 szczypawy. …fujjjjj obrzydliwe są masakra. Terax leżę w łóżku coś mnie gila po ręce a to szczypawka. Jakiś koszmar ? załatwilam ja i chyba nie zasnę ?pomocyyyyyyyy

  Reply
 • 7 sierpnia 2017 at 01:44
  Permalink

  Nie uwierzycie gdzie ja znalazłam tego robala w nocy w swoim domu. O 2giej nad ranem przy okazji zmiany pieluszki chciałam oczyścić swojemu 3miesiecznegmu synkowi nosek aspiratorem Fryda gdy to w środku tego przyrządu nagle pojawił się ON… o mal nie wpadł do noska mojego syna. Wyobrażacie sobie jak szybko oprzytomnialam?? A ten winowajca mojego przyspieszonego bicia serca w mig zbiegł na drugi koniec aspiratora, koło filtra i ukrył się. Pewne bał się nie mniej niż ja.. :) Masakra. Jak to wlazlo do.szuflady na pierwszym piętrze domu bedzie w oknie jest siatka… co za cholera. Zawału można dostać. Cale.szczescie po artykule się uspokoilam… tylko czego on tam szukał? Przecież aspirator dopiero co był wyczyszczony. Chyba zachęciła go.wąska szczelina przy czybku.
  Pozdrawiam

  Reply
 • 3 maja 2018 at 20:50
  Permalink

  A ja sobie obiecałam że będę je wkładała do słoika i gnebila tak jak one mnie :D

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *