Szkodniki

Jak zwalczać skorki w domu?

Skorek pospolity nosi również potoczną nazwę szczypawica lub szczypawka. Występuje na terenie niemal całej Europy. Jest to gatunek wszystkożernego, uskrzydlonego owada, który należy do rodziny skorkowatych. Jest częstym bywalcem ogrodów, w których poluje na szkodniki takie jak mszyce i gąsienice. Są przez to jak najchętniej widzianym gościem sadów i ogrodów. Jest także naturalnym wrogiem rybika cukrowego, który bywa częstym mieszkańcem polskich domów.

Jest owadem posiadającym brunatnie ubarwione, wydłużone, płaskie ciało. Osiąga wielkość 1 – 1,5 cm. Ciało zakończone jest szczypcami dzięki którym skorek zyskał potoczne nazwy szczypawicy i szczypawki. Służą one do chwytania zdobyczy i nie posiadają jadu. Mogą przebić skórę, ale tylko w przypadkowych sytuacjach.

Skorki – postrach z dzieciństwa

Skorki przez swój wygląd zyskały opinię strasznych i groźnych owadów, zwłaszcza u dzieci. Krąży wokół nich powielany mit, że lubią wchodzić do ludzkich uszu (angielska nazwa szczypawek brzmi earwig). Owady te chętnie przebywają w miejscach zacienionych i wilgotnych – pod kamieniami, stertą liści czy drewnem. W związku z tym często wchodzą do domów, które pełne są zakamarków, w których mogą się ukryć. Nie szukają w nich ludzi, żeby ich ugryźć, a jedynie schronienia i jedzenia. Szczypawice nie są takie groźne, na jakie wyglądają. Są naturalnym wrogiem i zwalczają rybiki cukrowe, które również chętnie wybierają nasze domy i mieszkania na swoje kryjówki.

szczypawica

Autor zdjęcia: Mick Talbot, Flickr

Szczypawki są szkodnikiem w ogrodach, ze względu na to, że lubią żerować na owocach i warzywach. Mogą spowodować dość duże szkody w uprawach.

Skorki do domu mogą dostać się na wiele sposobów. Jednym z najprostszych sposobów są otwarte drzwi i okna. Równie często są nieświadomie wnoszone z suszonym na dworze praniem, wietrzoną pościelą oraz przynoszone z zebranymi z ogrodu warzywami oraz owocami. W związku z tym, pierwszym krokiem w walce z tymi owadami w domu, powinno być ograniczenie im możliwości dostania się do niego.

Zwalczanie skorków

Przede wszystkim, unikajmy zostawiania otwartych drzwi i okien, które podejrzewamy że stały się główną drogą wejścia do domu dla szczypawic. Jeżeli mimo wszystko lubimy mieć otwarte okna, to możemy w nich zamontować siatki (moskitiery), które ochronią nas nie tylko przed skorkami, ale również przed dostaniem się do domu innych owadów jak muchy, osy czy komary.

Pościel oraz pranie, które przebywało na dworze zanim wniesiemy do domu dokładnie obejrzyjmy oraz wytrzepmy – dzięki temu pozbędziemy się nieproszonych gości. Gorzej ma się sprawa z owocami oraz warzywami – tutaj pozostaje nam dokładne umycie ich nad zlewem i spłukanie ewentualnych intruzów pod kranem.

Parapety i progi drzwi możemy spryskać preparatami owadobójczymi, które działają kontaktowo i tym samym powstrzymają owady jeszcze przed wejściem do budynku. Ze skorkami, które już zadomowiły się w domu walczyć możemy przy pomocy dostępnych na rynku środków chemicznych do zwalczania owadów lub wynająć specjalistyczną firmę, która zajmuje się profesjonalnie zwalczaniem owadów.

Do wyboru mamy płytki z trucizną, specjalne pułapki na owady oraz spraye i aerozole – to jakiego środka przeciw owadom powinniśmy użyć zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamieszkały owady – kuchni, pokojach dziennych, sypialni czy też może w piwnicy. Odpowiednio dobrany środek chemiczny pomoże nam rozwiązać problem.