Dom

Jak czyścić srebro?

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twoja srebrna biżuteria straciła swój dawny blask, bądź nawet pokazywały się na niej widoczne plamy? Nie martw się o to, srebro jest metalem, który czyści się z łatwością. Minusem za to jest podatność na czynniki atmosferyczne i jego łatwa ścieralność.

Nie jest sztuką doprowadzić je do ładnego stanu, ale utrzymać je w nim! Podobnie jak nasze złoto, może zawsze wyglądać pięknie, dzięki stosowaniu się do paru prostych porad. Poniżej opisane zostały znane sposoby, które mogą pomóc srebrze odzyskać dawny połysk i wygląd.

Sposoby czyszczenia srebra

Starajmy się nie używać preparatów chemicznych. Choć są skuteczne mogą niestety uszkodzić srebro. Na szczęście w wyposażeniu przeciętnej kuchni znajdują się środki, które mogą okazać się pomocne w czyszczeniu.

Tanim sposobem jest wlanie do małego zamykanego pojemnika około 50 mililitrów mydła w płynie, szamponu lub płynu do kąpieli, następnie to tego należy dolać ciepłej, ale nie wrzącej wody, po czym wrzucić np. srebrny łańcuszek i zakręcić. Mając szczelnie zamknięty pojemnik, można nim potrząsać przez kilka minut. Po skorzystaniu z tej metody srebro powinno wyglądać jak nowe, o ile nie jest za mocno zabrudzone.

Dla mocno zanieczyszczonych ozdób, która jeśli nie pomoże to oznacza to, że posiadane srebro nie jest srebrem. Ważne jest aby tą czynność wykonywać spokojnie, delikatnie. Należy przygotować szczoteczkę do zębów i pastę, następnie wcierać ją delikatnie w srebro. Można powtarzać to kilkukrotnie, jeśli za pierwszym razem nie dało pożądanego efektu.

Dobrym sposobem czyszczenia na „sucho” jest wcieranie w srebro popiołu. Zaleca się stosować je regularnie, a srebro nie będzie nam się brudzić jak dawniej. Po takim zabiegu można dokładnie wytrzeć biżuterię aby nie brudziła, lub umyć w ciepłej wodzie. Niektórzy twierdzą również, że w czyszczeniu srebra pomaga i jest skuteczne kwaśne mleko, spirytus i roztwory na jego bazie, wycieranie szmatką namoczoną w roztworze składającym się z wody i soli.

Jeśli na naszej srebrnej biżuterii pojawiają się zielone plamy, najlepszym domowym sposobem jest zmycie ich octem lub jego roztworem, a następnie dokładne spłukanie wodą.

W celu zwiększenia blasku naszej biżuterii, można wykonać delikatne polerowanie miękką ściereczką, która nie uszkodzi jego struktury. Polerowanie powinno być powtarzane co jakiś czas, a wypolerowane przedmioty przechowywane w bibule lub delikatnym materiale. Główną przyczyną czernienia srebra jest jego kontakt ze związkami chemicznymi występującymi w powietrzu i będącymi efektem obecnego postępu przemysłowego.