Dom

Czy wybrać choinkę żywą czy sztuczną?

Wybór pomiędzy żywą i sztuczną choinką nigdy nie należał do najłatwiejszych. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje wady i zalety, zanim więc dokonamy wyboru, dobrze byłoby poznać plusy i minusy posiadania różnych rodzajów drzewek.

Żywa choinka

Do zalet żywej choinki należą przede wszystkim piękny zapach i właściwości lecznicze. Nie dość, że po całym domu rozchodzi się niecodzienny, leśny aromat, to dodatkowo te olejki eteryczne są nas w stanie rozluźnić, zmniejszyć katar i oczyścić drogi oddechowe. Ponadto żywe choinki ulegają całkowitej biodegradacji, można wykorzystać je jako kompost, a te z korzeniami, zasadzić. Drzewko będzie nas cieszyło przez okres Świąt, a później z powodzeniem może znaleźć się w naszym ogrodzie.

Do najważniejszych wad żywych choinek należą natomiast osypywanie igieł i wysychanie, co powoduje bałagan na podłodze oraz nieznaczną deformację drzewka. Na wysychającej choince gałązki zaczynają opadać, a ozdoby choinkowe mogą się z niej zsuwać.

Sztuczna choinka

Najważniejszą zaletą sztucznej choinki jest możliwość wielokrotnego wykorzystania oraz porządek. Igły nie spadają, nie musimy podlewać drzewka, oszczędzamy pieniądze, gdyż sztuczna choinka posłuży nam przez kilka lat.

Jednakże nie ma już ona tego zapachu, nie sprawia, że w naszym domu pojawi się ten niecodzienny, świąteczny klimat. Sztuczne choinki nie zwierają również olejków eterycznych, a tym samym w żaden sposób nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Są po prostu kolejnym, plastikowym produktem w naszym domu. Dodatkowo po jakiś czasie może się okazać, że taką choinkę musimy wyrzucić, czym przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Wybierając odpowiednią choinkę musimy się zastanowić czy ważniejsze jest dla nas środowisko i niepowtarzalny klimat, czy kwestie praktyczności i oszczędności. Ci, którzy wolą raczyć się zapachem i klimatem, z pewnością wybiorą żywe drzewko, dla tych, dla których ważniejsze jest szybkie posprzątanie po świętach – lepsza jest sztuczna.