Dom

Jak wybrać oświetlenie do ganku i drzwi wejściowych?

Piękny dom to dom przyciągający światłem. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo warto w porę zadbać o to, by w odpowiedni sposób oświetlić tak ważne elementy, jakimi są ganki oraz drzwi wejściowe. Jakie oświetlenie może się tu sprawdzić najlepiej? Jakie lampy są tu szczególnie polecane?

Lampy przy drzwiach wejściowych mogą stworzyć piękną ramę. Dwie lampy ścienne zainstalowane po obu ich stronach mogą stworzyć ciekawy efekt. By zmniejszyć koszty oświetlenia, można skorzystać z lamp wyposażonych w czujniki ruchu. Natężenie światła będzie w takim przypadku automatycznie dopasowywane do bieżących potrzeb, a my będziemy mogli korzystać z oszczędnego i efektywnego oświetlenia. W przypadku wysokich ganków rozwiązaniem niezwykle efektywnym może się z kolei okazać latarnia, z kolei przy niższych gankach lepszym rozwiązaniem może się okazać zwykły, prosty reflektor.

Oświetlenie LED

Można się też skusić na oświetlenie w efektywny sposób stopni prowadzących do domu. Tu najlepszym rozwiązaniem okazują się specjalne lampy z diodami LED – wyjątkowo trwałymi i energooszczędnymi. O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, by nie kierować światła na te elementy budynku, które nie prezentują się zbyt ciekawie. Czasem lepiej jest zrezygnować z oświetlenia górnego i postawić na lampy wbudowane w podłoże. Wiązka światła skierowana w górę może dać ciekawe efekty, oświetlając wybrane elementy dekoracyjne i podkreślając bryłę budynku. Z takiego rozwiązania najchętniej korzystają posiadacze nowoczesnych domów, chcący w ten sposób uatrakcyjnić ich proste elewacje.

Dobre oświetlenie sprawi, że nasz dom będzie się lepiej prezentował. Będzie też sprawiać znaczenie sympatyczniejszego i bardziej gościnnego, a co najważniejsze – zapewni nam bezpieczeństwo w chwili, gdy po zmroku będziemy do niego wracać.