Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?

Zawiązujące się wspólnoty mieszkaniowe, które powstają na nowych osiedlach i w nowych budynkach stawianych przez deweloperów stoją przed ważnym zadaniem, którym jest nie tylko wybór własnego zarządu, ale również zarządcy nieruchomości. Z początku często rolę zarządcy pełni deweloper budynku lub współpracująca z nim firma. I bardzo często zdarza się tak, że współpraca z nimi układa się wzorowo, nieruchomość jest utrzymywana w dobrym stanie, a wspólnota zadowolona.

Jednak nie zawsze współpraca przebiega poprawnie i nie zawsze jest sens dalej kontynuować współpracę z narzuconym przez dewelopera zarządcą. Po odbiorze budynku i zawiązaniu się wspólnoty często lepszym rozwiązaniem jest poszukanie sprawdzonego i doświadczonego zarządcy nieruchomości, który dzięki swemu doświadczeniu będzie mógł objąć naszą nieruchomość odpowiednią opieką. Problem pojawia się, gdy dochodzi do momentu rozpoczęcia poszukiwań nowego zarządcy i w rezultacie wybrania tego, z którym podpisze się umowę (często na wiele lat) i będzie współpracować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zarządcy

Wspólnota mieszkaniowa chcąc wybrać odpowiedniego dla siebie zarządcę ma kilka możliwych dróg, którymi może podążyć. Jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych jest rozpoczęcie poszukiwań w Internecie. Można w nim znaleźć wiele ofert różnych firm, które świadczą usługi zarządzania nieruchomościami. Na licznych forach internetowych wspólnot można zapoznać się z opiniami na ich temat, sprawdzić czy mieszkańcy są zadowoleni z współpracy i czy układa się ona prawidłowo.

Szukając odpowiedniego zarządcy warto również wybrać się na osiedla, które ma on pod swoją opieką i obejrzeć w jakim stanie znajduje się nieruchomość, którą zarządza. Zobaczyć czy zieleń jest w należytym porządku, czy ulice i chodniki są sprzątnięte (a zimą odśnieżone) i czy mieszkańcy na nic się nie skarżą.

Dlaczego warto przyłożyć się do znalezienia dobrego zarządcy?

Dobry zarządca bez wątpienia odbije się pozytywnie na ogólnej kondycji nieruchomości, którą zarządza. Nie tylko zadba o jej odpowiednią konserwację, utrzymanie czystości w należytym porządku oraz zadba o otaczającą zieleń. Dobry i doświadczony zarządza pozwoli obniżyć ogólne koszty utrzymania nieruchomości, sprowadzi na osiedle sprawdzone i pewne firmy, które lepiej wykonają usługi, które dotychczas były świadczone na niskim poziomie.

Naprawdę warto przyłożyć się do poszukiwania zarządcy naszej nieruchomości. Przyniesie nam to nie tylko korzyści finansowe i materialne, ale również zapewni spokojny sen, gdyż będziemy wiedzieć, że nasza nieruchomość znajduje się w pewnych rękach.

2 thoughts on “Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?

 • 17 maja 2014 at 12:46
  Permalink

  dobry zarządca na osiedlu to podstawa, wszyscy wiemy że każdego dnia pojawiają się problemy na osiedlu które należy rozwiązywać, jeśli zarządca nie będzie się w nie angażował to długo nie porządzi na osiedlu. My mamy firmę Status która bardzo płynnie przeszła przez etap ustawy śmieciowej, nie mamy problemów zimą z odśnieżaniem osiedli, wybudowali na osiedlu nowy plac zabaw, no i robią cykliczne spotkania z mieszkańcami na których każdy może składać swoje zażalenia i sprawy do rozwiązania, którymi zarządca na bieżąco sie zajmuje. I właśnei taki powinien być dobry zarządca.

  Reply
 • 31 maja 2017 at 13:08
  Permalink

  No to u nas (osiedle w Łodzi) sprawdził się Progresline. Ale społeczność dłuuugo była oporna, zeby angażować się w różne inicjatywy zarzadcy. W ogóle nawet na spotkania nie chcieli chodzić… Ale zmienia się to wszystko, zmienia.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *